Dezynfekcja (po polsku dosłownie oznacza odkażanie) – postępowanie mające na celu niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Dezynfekcja niszczy formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Zdezynfekowany materiał nie musi być jałowy. Dezynfekcja, w przeciwieństwie do antyseptyki dotyczy przedmiotów i powierzchni użytkowych.

Wyniki dezynfekcji zależą od trzech czynników:

·         drobnoustroju – gatunek, liczba, aktywność fizjologiczna,

·         środka dezynfekcyjnego – właściwości chemiczne i fizyczne, stężenie, czas działania,

·         środowiska – temperatura, wilgotność, pH, obecność materii organicznej, poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.

Do dezynfekcji stosuje się metody fizyczne, chemiczne i termiczno-chemiczne.

Czynniki fizyczne używane do dezynfekcji:

1.      Para wodna – do dezynfekcji wcześniej oczyszczonego sprzętu, odzieży, unieszkodliwiania odpadów, używa się pary wodnej w temperaturze 100–105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem (0,45–0,5 atm). Pary wodnej pod normalnym ciśnieniem używa się do odkażania m.in. wyposażenia sanitarnego.

2.      Promieniowanie – do odkażania używa się promieni UV o długości fali 256 nm, które niszczą drobnoustroje w powietrzu i na niezasłoniętych powierzchniach.

Czynniki chemiczne używane do dezynfekcji:

·         czwartorzędowe sole amoniowe,

·         alkohole, np. alkohol etylowy, alkohol izopropylowy,

·         aldehydy, np. formaldehyd, aldehyd glutarowy,

·         związki fenolowe, np. krezol, rezorcynol,

·         biguanidy, np. chlorheksydyna,

·         związki metali ciężkich, np. srebra, miedzi, rtęci,

·         związki halogenowe, np. jodyna, chloramina, jodofory,

·         fiolet krystaliczny (barwnik), mleczan etakrydyny (Rivanol),

·         utleniacze – nadtlenki, np. H2O2 lub nadmanganiany, np. nadmanganian potasu,

·         tenzydy, np. mydła,

·         kwasy i zasady.

 

Im dłuższy jest czas działania i im wyższe stężenie środka dezynfekcyjnego (z wyjątkami), tym większa część drobnoustrojów zostanie zniszczona. Ze względu na to, iż środki chemiczne zwykle nie działają w środowisku suchym, ważny jest również stopień ich wilgotności, co jest szczególnie istotne w dezynfekcji powietrza.

 

Usuwanie przykrych zapachów – dezodoryzacja ma na celu usunięcie przykrych zapachów po procesach rozkładu organicznego oraz gnilnych, fermentacji, wymiocinach, fekaliach, odchodach i moczu, dymie papierosowym oraz spaleniźnie a także chemikaliach.

Standardowe odświeżacze powietrza tylko maskują przykrą woń powodując , że jest ona tylko maskowana .Używając profesjonalnego sprzętu oraz profesjonalnych środków można definitywnie  usunąć przykre zapach raz na zawsze.


 

 Ozonowanie – metoda dezynfekcji i usuwania uciążliwych zapachów

Ozonowanie to doskonały sposób na pozbycie się drobnoustrojów - groźnych dla zdrowia bakterii, wirusów, zarodników grzybów, pleśni czy alergenów takich jak roztocza i nieprzyjemnych zapachów - stosując ozon można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów takich jak stęchlizna, zapach papierosów, potu, spalenizny, zapach kota czy psa albo zapachy farb, klejów, lakierów, itp. bez użycia chemii. Jest nie tylko ekologiczne, ale daje także znakomite efekty dezynfekcyjne. 

W zabiegu tym czynnikiem biobójczym jest ozon (czasem też nazywany aktywnym tlenem) – gaz posiadający właściwości utleniające, dzięki którym staje się znakomitym środkiem dezynfekującym. Można nim likwidować bakterie, wirusy, grzyby, zarodniki pleśni i roztocza. 

Dlatego jeśli śladem obecności drobnoustrojów jest nieprzyjemny zapach – ozonowanie usunie nie tylko skutek, ale przede wszystkim przyczynę. To gwarancja rzeczywistego zlikwidowania zapachu, a nie jego zamaskowania. 

 Ozonowanie jest metodą ekologiczną, która nie pozostawia żadnych skutków ubocznych, ani też nie powoduje reakcji alergicznych.

Ozon jest najsilniej działającym środkiem dezynfekującym  jaki znany jest człowiekowi. Wykazuje bardzo silne działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze - około 50 razy skuteczniejsze i 3000 razy szybsze niż chloru. Ozon nie tuszuje, tylko usuwa niebezpieczne mikroorganizmy i nieprzyjemne zapachy.  daje znakomite rezultaty w pozbywaniu się drobnoustrojów – także tam, gdzie zawiodły inne metody. Poleca się ozonowanie  gdy   należy : 

·         usunąć nieprzyjemny zapach, zwłaszcza wtedy, kiedy nie działają inne metody;

·         usunąć drobnoustroje z przedmiotów (sterylizacja) i zabić alergeny; 

·         pozbyć się komarów, moli, mrówek i innych uciążliwych owadów; 

·         odgrzybić klimatyzację i odświeżyć wnętrze samochodu. 

 

Zabieg ozonowania powtarzany przynajmniej dwa razy do roku poprawia komfort życia alergików i astmatyków, gdyż zabija drażniące grzyby, pleśnie i alergeny.

 

Ozon ma bardzo szerokie zastosowanie - ozonowanie można wykonywać w mieszkaniach, domach, szkołach, przedszkolach, jednostkach użyteczności publicznej, magazynach, szpitalach, chłodniach, gabinetach lekarskich, dentystycznych, kosmetycznych, fryzjerskich, pokojach hotelowych, domkach letniskowych, siłowniach, szatniach, barach, restauracjach, piwnicach, strychach itp.

Cennik