Dezynsekcja – tępienie szkodliwych owadów (zwłaszcza pasożytniczych jak: muchy, komary, pchły, wszy, pluskwy i karaluchy), ich jaj i larw, ze względów sanitarnych i gospodarczych z poszczególnych pomieszczeń. W szerszym znaczeniu niszczenie stawonogów w ogóle.

Dezynsekcję można wykonać przez zastosowanie środków fizycznych (para, ogień, gorące powietrze, promieniowanie ultrafioletowe), mechanicznych (wyłapywanie, trzepanie, oczyszczanie), chemicznych (środki owadobójcze) i biologicznych (zwalczanie za pomocą innych organizmów żywych).

Dotyczy to zarówno owadów latających, biegających jak i pełzających. Do najczęściej eliminowanych szkodników należy zaliczyć prusaki, mrówki, muchy, pająki, pluskwy, rybiki.

Dezynsekcja może być przeprowadzona w każdym miejscu, pod warunkiem, że metoda jej wykonania zostanie dostosowana do wymagań związanych z zastosowaniem konkretnych pomieszczeń.

 

Do najczęściej stosowanych metod prowadzenie dezynsekcji zalicza się :

·         Opryskową – W jej ramach przeprowadza się opryski przy użyciu roztworów wodnych z dodatkiem preparatów owadobójczych. Po odparowaniu wody, w miejscach, które zostały spryskane, pozostaje preparat powodujący eliminację owadów. Dzięki temu, że sama substancja owadobójcza nie unosi się w powietrzu, jest to jedna z najlepszych metod do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.

·         Żelowa – Ta metoda polega na rozłożeniu specjalnego żelu w miejscach, które służą za schronienie owadom. Substancja posiada kuszący smak i zapach dla szkodników, dzięki czemu jest przez nie spożywana, co skutkuje ich eliminacją.

·         Opryskowa drobnokropelkowa ULV – Jest to metoda niemal identyczna z tradycyjną metodą opryskową, jednak do jej użycia stosuje się specjalne urządzenia ULV, które sprawiają, że roztwór jest w małych kropelkach i łatwiej dostaje się w trudno dostępne miejsca.

·         Gazowa – Metoda polega na uwalnianiu w pomieszczeniu specjalnych gazów, które rozprzestrzeniają się i eliminują owady. Metoda ta jest bardzo skuteczna, jednak po zastosowaniu, pomieszczenie przez jakiś czas musi zostać wyłączone z użytku.

 

·         Fizyczna – W tej metodzie stosuje się różnego rodzaju pułapki, najczęściej klejowe, które wabią owady i po zetknięciu z nimi ciało owada zostaje unieruchomione. Jest to zazwyczaj metoda uzupełniająca w stosunku do wcześniej wymienionych

 

Cennik